خانه عسل طبیعی خواص عسل خواص عسل از دیدگاه قرآن و معصومین – عسل در طب اسلامی

خواص عسل از دیدگاه قرآن و معصومین – عسل در طب اسلامی

545
خواص عسل

اهمیت عسل در طب اسلامی و مروری کلی بر خواص عسل در کلام خدا و معصومین

در قرآن کریم بارها به خواص عسل اشاره شده است و خداوند در قرآن از عسل به عنوان یک هدیه پرارزش وشفا یاد کرده است.

خداونددر سوره نحل آیات ۶۸ و۶۹ می فرمایند:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

وَأَوْحَى رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبَالِ بُیُوتًا وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا یَعْرِشُونَ ﴿۶۸﴾

و پروردگارت به زنبور عسل الهام کرد که از کوه‌ها و درختان و بلندی‌ها، برای خود خانه‌هایی برگیر

ثُمَّ کُلِی مِن کُلِّ الثَّمَرَاتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلاً یَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِیهِ شِفَاء لِلنَّاسِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لآیَهً لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ﴿۶۹﴾

آنگاه از همه محصولات و میوه‌ها بخور، پس در راه‌های پروردگارت که برای تو هموار شده [ به سوی کندو ] برو؛ آنگاه از شکم آنها شهدی با رنگ‌های گوناگون بیرون می‌آید که در آن درمانی برای مردم است. قطعاً در این [ حقیقت ] نشانه‌ای [ بر قدرت، لطف و رحمت خدا ] ست برای مردمی که می‌اندیشند.

شاید برای همه جالب باشد که نکات حیرت انگیزی در مورد نگهداری عسل درقرآن کریم آمده است که امروزه به تازگی دانشمندان با انجام آزمایشهای مختلف برروی عسل به آن دست یافته‌اند! خداوند در قرآن به این موضوع اشاره میکند که عسل را نبايد در ظرفهاى فلزى ذخيره كرد، اين مطلبى است كه دانشمندان به ما مى‏گويند و جالب اينكه قرآن به هنگامى كه از زنبوران عسل سخن مى‏گويد مى‏فرمايد” مِنَ الْجِبالِ بُيُوتاً وَ مِنَ الشَّجَرِ وَ مِمَّا يَعْرِشُونَ” يعنى خانه ‏هاى زنبوران عسل را تنها در سنگها و چوبها خلاصه میكند!

پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و ائمه معصومین علیهم‌السلام هم در احادیث و روایاتی مردم را به استفاده از خواص عسل سفارش کرده‌اند و خود نیز در زمان حیات از آن استفاده می نمودند.

حضرت محمد (ص) فرموده اند: “خوردن عسل، سوارکاری، استعمال بوی خوش و نگاه کردن به سبزه نشاط آور است”

در حدیث دیگری رسول اکرم (ص) فرموده اند: “بهترین نوشیدنی‌ها عسل است که به قلب نشاط می بخشد و سینه را گرم می سازد و به قوه حافظه کمک می کند.”

پیامبراکرم صل الله علیه و آله و سلم:

نزد من ، برای زن تازه زا ، درمانی همانند خرما و برای بیمار ، درمانی همانند عسل وجود ندارد.

کنز العمال جلد ۱۰ صفحه ۴۴ حدیث ۲۸۲۷۹

حضرت علی علیه‌السلام در مورد خواص عسل فرمودند:

سه چیز حافظه را زیاد می کند و بلغم را از بین می برد ، قرائت قرآن ، عسل و کندر.

پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم فرمودند:

خداوند متعال در عسل برکت گذاشته و شفای دردها را در آن قرار داده است

در جایی دیگر رسول گرامی اسلام (ص) در مورد خواص عسل می فرماید: کسی که در هر ماه سه بامداد عسل بخورد به قصد شفایی که خداوند متعال در قرآن کریم درباره عسل فرموده است از بیماری های زیاد مصون می ماند

امام رضا (ع) می فرماید: “در عسل ، درمان هر دردى است . هر کس ناشتا یک انگشت از آن را بلیسد ، این عسل ، بلغم [وى ]را پایان مى‏دهد ، صفرا را فرو مى‏نشاند ، تلخه سیاه (زرداب) را مانع مى‏شود ، ذهن را صفا مى‏بخشد و اگر که همراه با کندر خورده شود ، حافظه را نکو مى‏سازد.”

امام علی علیه السلام فرمودند :بیمار ، به چیزی همانند خوردن عسل ، درمان نجسته است.

پیامبراکرم صل الله علیه و آله و سلم فرمودند :

عسل چه خوب نوشیدنی ای است ! قلب را مراقبت می کند و سردی سینه را از میان می برد.

نمونه تفکر از نظر امام صادق(ع) درباره عسل و زنبور عسل:

امام صادق(ع) شاگرد خود مفضل را درباره عسل و زنبور عسل چنین وادار به تفکر میکند:

به زنبور عسل و اجتماعش در صنعت عسل سازی و تهیه خانه های شش ضلعی بنگر و آنچه را در جمع زنبوران  از ظرائف و زیرکی ها می بینی ، مسلمأ چنانچه کار آنها  را مورد تامل و دقت قرار دهی ؛ آن را شگفت و ظریف می بینی ، وقتی کارهایشان را بنگری آن را عظیم و شریف و در ردیف کارهای انسان می یابی . ولی چون به خود زنبوران بنگری آنها را حتی نسبت به خویشتن جاهل و نادان می یابی. و در این دلیل واضح و آشکاری است بر اینکه ثواب و حکمت در این صنعت از آن  زنبورعسل  نیست ، بلکه از آن کسی است که آنرا با این طبیعت آفریده و این صنعت را در آن برای مصلحت انسان قرار داده است.

امام هادی علیه‌السلام نیز درمورد خواص عسل می فرمایند: مقداری عسل و سیاهدانه را باهم مخلوط کنید و هرروز سه انگشت از آن بخورید هردوی اینها مبارک هستند وتب را ریشه کن میکنند.

امام صادق(ع) روایت کردند که پیامبر(ص) فرمودند:از کشتن زنبورعسل پرهیز کنید به این سبب که پاکیزه میخورد و پاکیزه پس می دهد حیوانی است که خدای ارجمند به او وحی کرد وحیوانی است نه از جن ونه در شمار انسان.

بدون شک تغذیه مناسب و اسلامی سالم ترین نوع تغذیه و سبک غذاخوردن میباشد، میتوان گفت امروزه با بوجود آمدن رژیم‌های نامناسب غذایی و افزایش تولید مواد غذایی به روش های شیمیایی  و غیر ارگانیک، رعایت کردن نکات دینی درمورد تغذیه و انجام دستورات بزرگان دین در این زمینه بسیار واجب و ضروری می باشد. همان طور که در این مطلب اشاره شد، ائمه علیهم السلام همواره استفاده از عسل و بهره بردن از خواص دارویی عسل طبیعی را توصیه کرده اند، برای کسب اطلاع بیشتر درمورد عسل طبیعی مطلب تشخیص عسل طبیعی را مطالعه کنید.

پیشنهاد ویژه (حتما مطالب زیر را مطالعه کنید)

عسل طبیعی و خواص مواد غذایی موجود در عسل

 

بارگذاری بیشتر در خواص عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *